Svenska medaljörer i Yrkes-VM & Yrkes-EM - WorldSkills Sweden

Svenska medaljörer

1995–2023 på Yrkes-VM och Yrkes-EM

2023 Gdańsk, Yrkes-EM, 22 tävlande i 18 yrken

Guld Evelina Fäldt, servitör/servitris
Silver Love Dahl, kock
Brons Emil Didriksson, lastbilsmekaniker
Brons Lisa Viklund och Emilia Friberg, entreprenörskap 

Hedersmedaljer: Frisör, CNC-operatör (fräsning), Hudterapeut & Industrielektriker.

2022, Yrkes-VM, 17 tävlande i 15 yrken

Hedersmedaljer: Hotellreceptionist, Webbutveckling, Visual merchandiser, Frisör, Servitör/servitris & Flygtekniker.

2019 Kazan, Yrkes-VM, 28 tävlande i 25 yrken

Silver Martin Lindelöw, industrielektriker
Brons Vendela Lundin Pikner, visual merchandiser
Brons Jonna Mjörnell, undersköterska
Brons Elias Larsson, hotellreceptionist

Hedersmedaljer: VVS-installatör, Svetsare, Hudterapeut, Plattsättare, Servitör/Servitris & Kock.

2018 Budapest, Yrkes-EM, 32 tävlande i 27 yrken

Guld Viktor Thulin, kock
Guld Lina Andersson, bagare
Guld Martin Lindelöw, industrielektriker
Brons Emil Fäldt, hotellreceptionist

Hedersmedaljer: Visual merchandiser, Hudterapeut & Personbilsmekaniker.

2017 Abu Dhabi, Yrkes-VM, 27 tävlande

Brons Björn Landin, VVS-installatör

Hedersmedaljer: Visual merchandiser, Bagare, Fordonslackerare, Kock, Industrielektriker, Automationstekniker & Frisör.

2016 Göteborg, Yrkes-EM, 31 tävlande

Guld Lovisa Petri, hudterapeut
Guld Johannes Johnsson, industrielektriker
Silver Evelyn Piros, hotellreceptionist
Silver Andreas Sjöberg, lastbilstekniker
Brons Daniel Carlberg, murare
Brons Patrik Eriksson, VVS-montör

Hedersmedaljer: Automationstekniker, CNC-operatör, Servitör/Servitris, Florist, Installationselektriker, Plattsättare, Trädgårdsanläggare, Frisör, Kock, Möbelsnickare & Personbilsmekaniker.

2015 São Paulo, Yrkes-VM, 29 tävlande

Silver Sara Andersson, visual merchandiser
Silver Frida Gustafsson, fordonslackerare
Brons Emmastina Dannered, hudterapeut

Hedersmedaljer: Murare, Florist, Kock, Målare, Flygtekniker, Installationselektriker, Teletekniker, Automationstekniker, Undersköterska, Personbilsmekaniker, Frisör, Industrielektriker & Bilskadereparatör.

2014 Lille, Yrkes-EM, 22 tävlande

Guld Daniel Pettersson och Dan Andersson, automationstekniker
Guld Danielle Kanetoft, frisör
Silver Elin Persson och Therese Nord, florist
Silver Sabina Nykänen, hotellreceptionist
Silver Tobias Winge, industrielektriker
Silver Marcus Morén, personbilsmekaniker
Silver Jimmie Karlsson, svetsare
Brons Sara Andersson och Denise Landén, visual merchandiser

Hedersmedaljer: Hudterapeut, Installationselektriker, Målare & Webbdesigner.

2013 Leipzig, Yrkes-VM, 25 tävlande

Guld Filip Eng, industrielektriker
Silver Emelie Dammare, fordonslackerare
Silver Fredrik Glanrup, flygplanstekniker
Brons Oskar Sjögren, installationselektriker
Brons Lovisa Petri, hudterapeut

Hedersmedaljer: Bilskadereparatör, Automationstekniker, Trädgårdsanläggare, Florist, Servitör/Servitris, CNC-operatör (fräsning), Kock, Frisör, Telekommunikation, Vård och omsorg, Webbdesigner, Svetsare, Målare & Personbilsmekaniker.

2012 Spa, Yrkes-EM, 6 tävlande

Guld Joakim Johansson, yrkesförare
Silver Filip En, industrielektriker
Brons Caroline Kjellberg, receptionist
Brons Annie Lundin och Erik Svang, florist
Brons Tobias Persson, fordonstekniker

2011 London, Yrkes-VM, 27 tävlande

Silver Stefan Allansson och Mikael Andersson, trädgårdsanläggare
Silver Mattias Nilsson och Mikael Eriksson, vård och omsorg
Brons Erik Groth, fordonslackerare
Brons Viktor Öhlén och Anders Wadman, automationstekniker

Hedersmedaljer: Personbilsmekaniker, Hudterapeut, CNC-operatör (svarvning), Kock, Installationselektriker, Florist, Frisör, Målare, VVS-montör, Servitör/Servitris, Plattsättare, Webbdesigner & Svetsare.

2010 Lissabon, Yrkes-EM, 13 tävlande

Guld Mattias Flodman, transportteknologi
Silver Malin Lindskog och Kristof Remes, florist
Brons Isabell Fransson, frisör

2009 Calgary, Yrkes-VM, 31 tävlande

Silver Joakim Karlsson, byggnadsplåtslagare
Silver Lina Supstiks, florist
Silver Joakim Pålsson, industrielektriker
Brons Dennis Larsson och John Karlsson, automationstekniker
Brons Patrik Lindström, telekommunikation

Hedersmedaljer: Svetsare, VVS-installatör, Webbdesigner, Murare, Möbelsnickare, Hudterapeut, Personbilsmekaniker, Kock, Servitör/Servitris, Trädgårdsanläggare, Kyltekniker & Vård och Omsorg.

2008 Rotterdam, Yrkes-EM, 23 tävlande

Guld Fredrik Wärnsberg, webbdesigner
Guld Allan Myhré, offsettryckning
Guld Anton Svensson, yrkesförare
Guld Madeléne Nilsson och Elin Karlsson, florist
Guld Hannah Almerud (grafisk designer), Fredrik Wärnsberg (webbdesigner) och Allan Myhré (tryckare) – Cross Media Publishing
Guld Marie Asplund, Johan Järpell, Joakim Bremgård och Hoang Tran Manh, transport och logistik
Guld Andreas Berglund och Kenny Karlsson, automationstekniker
Guld Victor Svensson och Jonathan Svensson-Köhle, industrielektriker
Silver Anton Svensson och Henrik Lindby, yrkesförare
Brons Johan Hellström-Reineke, målare
Brons Nils Nordström, svetsare
Brons Tomas Persson, CNC-operatör
Brons Hannah Almerud, grafisk designer

Hedersmedaljer: Truckförare, Damfrisör & Automationstekniker

2007 Shizuoka, Yrkes-VM, 32 tävlande

Brons Sofie Danielsson, florist
Brons Susanna Faghihi, hudterapeut

Hedersmedaljer: Automationstekniker, CNC-operatör (fräsning), Svetsare, Offsettryckning, Bilskademekaniker, Byggnadsplåtslagare, Webbdesigner, Installationselektriker, Industrielektriker, Målare, Frisör, Bilplåtslagare, Kock och Fordonslackerare.

2005 Helsingfors, Yrkes-VM, 27 tävlande

Guld Jonathan Svensson-Köhler, industrielektriker
Silver Hanna Jönsson, florist
Silver Christofer Lundberg, telekommunikation
Silver Daniel Johansson och Nicklas Hallgren, transportteknik
Silver Richard Olofsson, skogsmaskinförare
Brons Mathias Svensson, byggnadsplåtslagare

Hedersmedaljer: Fordonslackerare, Frisör, Installationselektriker, Kock, Kylteknik, Möbelsnickare, Servitör/Servitris, Svetsare och VVS-installatör.

2003 St Gallen, Yrkes-VM, 17 tävlande

Silver Johnny Djäken, fordonslackerare
Brons Johan Pettersson, florist

Hedersmedaljer: Automationstekniker, Servitör/Servitris, Industrielektriker, Möbelsnickare, Svetsare, Installationselektriker och Kock.

2001 Seoul, Yrkes-VM, 18 tävlande

Guld Emma Segerman, florist
Silver Erika Andersson, damfrisör
Brons Charlotte Alsö, herrfrisör
Brons Roine Röjås, fordonslackerare

Hedersmedaljer: Installationselektriker, Automationstekniker, Bilskademekaniker, Svetsare, Kock, Servitör/Servitris och Möbelsnickerare.

1999 Montreal, Yrkes-VM, 17 tävlande

Guld Heidi Mikkonen, florist
Brons Jim Gräfvert, herrfrisör

Hedersmedaljer: Damfrisör, Automationstekniker, Möbelsnickare, Servitör/Servitris och Fordonslackerare.

1997 St Gallen, Yrkes-VM, 9 tävlande

Guld Jessica Johansson, florist
Brons Robert Palovaara, svetsare

Hedersmedaljer: Fordonslackerare, Bilskademekaniker och Kock.

1995 Lyon, Yrkes-VM, 11 tävlande

0 medaljer.