Svenska medaljörer

1995–2019 på Yrkes-VM och Yrkes-EM

2019 Kazan, Yrkes-VM, 28 tävlande i 25 yrken

Silver Martin Lindelöw, industrielektriker
Brons Vendela Lundin Pikner
Brons Jonna Mjörnell, undersköterska
Brons Elias Larsson, hotellreception

Hedersmedaljer: VVS-installatör, Svetsning, Hudterapeut, Plattsättning, Servering, Kock

2018 Budapest, Yrkes-EM, 32 tävlande i 27 yrken

Guld Viktor Thulin, kock
Guld Lina Andersson, bagare
Guld Martin Lindelöw, industrielektriker
Brons Emil Fäldt, hotellreceptionist

Hedersmedaljer: CNC-fräsning, hudterapeut, personbilsteknik

2017 Abu Dhabi, Yrkes-VM, 27 tävlande

Brons Björn Landin, VVS-installatör

Hedersmedaljer: Visual Merchandiser/dekoratör, Bagare, Fordonslackerare, Kock, Industrielektriker, Mekatronik, Frisör

2016 Göteborg, Yrkes-EM, 31 tävlande

Guld Lovisa Petri, hudterapeut
Guld Johannes Johnsson, industrielektriker
Silver Evelyn Piros, hotellreceptionist
Silver Andreas Sjöberg, lastbilstekniker
Brons Daniel Carlberg, murare
Brons Patrik Eriksson, VVS-montör

Hedersmedaljer: Mekatronik, CNC, Servering, Florist, Elektriker, Plattsättare, Trädgårdsanläggning, Frisör, Kock, Möbelsnickare, Personbilstekniker

2015 São Paulo, Yrkes-VM, 29 tävlande

Silver Dekoratör Sara Andersson
Silver Fordonslackering Frida Gustafsson
Brons Hudterapeut Emmastina Dannered

Hedersmedaljer: Murare, Florist, Kock, Målare, Flygtekniker, Elektriker, Teletekniker,  Mekatronik, Undersköterska, Personbilstekniker, Frisör, Industrielektriker, Bilskadetekniker

2014 Lille, Yrkes-EM, 22 tävlande

Guld Mekatronik Daniel Pettersson och Dan Andersson
Guld Frisör Danielle Kanetoft
Silver Florist Elin Persson och Therese Nord
Silver Hotellreception Sabina Nykänen
Silver Industrielektriker Tobias Winge
Silver Personbilsteknik Marcus Morén
Silver Svetsare Jimmie Karlsson
Brons Dekoratör/butikskommunikation Sara Andersson och Denise Landén

2013 Leipzig, Yrkes-VM, 25 tävlande

Guld Industrielektriker: Filip Eng
Silver Fordonslackering: Emelie Dammare
Silver Flygplansteknik: Fredrik Glanrup
Brons Elinstallation: Oskar Sjögren
Brons Hudterapeut: Lovisa Petri

Hedersmedaljer: Bilskadeteknik, Mekatronik, Trädgårdsanläggning, Florist, Servering, CNC-fräsning, Kock, Frisör, Telekommunikation, Vård och omsorg, Webbdesign, Svetsning, Måleri, Personbilsteknik

2012 Spa, Yrkes-EM, 6 tävlande

Guld Yrkesförare: Joakim Johansson
Silver Industrielektriker: Filip En
Brons Receptionist: Caroline Kjellberg
Brons Florist: Annie Lundin och Erik Svang
Brons Fordonstekniker: Tobias Persson

2011 London, Yrkes-VM, 27 tävlande

Silver Trädgårdsanläggning: Stefan Allansson och Mikael Andersson
Silver Omvårdnad: Mattias Nilsson och Mikael Eriksson
Brons Fordonslackering: Erik Groth
Brons Mekatronik: Viktor Öhlén och Anders Wadman

Hedersmedaljer: Personbilsteknik, Hudterapeut, CNC-svarvning, Kock, Elinstallation, Florist, Frisör, Målare, VVS-montör, Servering, Plattsättning, Webbdesign, Svetsning

2010 Lissabon, Yrkes-EM, 13 tävlande

Guld Transportteknologi: Mattias Flodman
Silver Florist: Malin Lindskog/Kristof Remes
Brons Frisör: Isabell Fransson

2009 Calgary, Yrkes-VM, 31 tävlande

Silver Byggnadsplåtslagare: Joakim Karlsson
Silver Florist: Lina Supstiks
Silver Industrielektriker: Joakim Pålsson
Brons Mekatronik: Dennis Larsson och John Karlsson
Brons Telekommunikation: Patrik Lindström

Hedersmedaljer: Svetsning, VVS, Webbdesign, Murare, Möbelsnickeri, Hudterapeut, Personbilstekniker, Kock, Servering, Trädgårdsanläggning, Kylteknik, Omvårdnad.

2008 Rotterdam, Yrkes-EM, 23 tävlande

Guld Webbdesign: Fredrik Wärnsberg
Guld Offsettryckning: Allan Myhré
Guld Yrkesförare: Anton Svensson
Guld Florist: Madeléne Nilsson och Elin Karlsson
Guld Cross Media Publishing: Hannah Almerud (graphic design), Fredrik Wärnsberg (web design) och Allan Myhré (printing)
Guld Transport logistik: Marie Asplund, Johan Järpell, Joakim Bremgård och Hoang Tran Manh
Guld Mekatronik: Andreas Berglund och Kenny Karlsson
Guld Industrielektriker: Victor Svensson och Jonathan Svensson-Köhle
Silver Yrkesförare: Anton Svensson och Henrik Lindby
Brons Måleri: Johan Hellström-Reineke
Brons Svetsning: Nils Nordström
Brons CNC: Tomas Persson
Brons Grafisk design: Hannah Almerud

2007 Shizuoka, Yrkes-VM, 32 tävlande

Brons Florist: Sofie Danielsson, Örkelljunga
Brons Hudterapeut: Susanna Faghihi, Färjestaden

Hedersmedaljer: Mekatronik, CNC-fräsning, Svetsning, Offsettryckning, Bilmekaniker, Byggnadsplåtslageri, Webbdesign, Elektriker, Industrielektriker, Måleri, Frisör, Bilplåtslagare, Kock och Billackering.

2005 Helsingfors, Yrkes-VM, 27 tävlande

Guld industrielektriker: Jonathan Svensson-Köhler, Alvesta
Silver Florist: Hanna Jönsson, Höör
Silver Telekommunikation: Christofer Lundberg, Partille
Silver Transportteknik: Daniel Johansson, Värnamo och Nicklas Hallgren, Visby
Silver Skogsmaskinförare: Richard Olofsson, Sävar
Brons Byggnadsplåtslageri: Mathias Svensson, Strömstad

Hedersmedaljer: Fordonslackering, Frisör, Elektriker, Kock, Kylteknik, Möbelsnickare, Servering, Svetsning och VVS.

2003 St Gallen, Yrkes-VM, 17 tävlande

Silver Billackering: Johnny Djäken, Rättvik
Brons Florist: Johan Pettersson, Stockholm

Hedersmedaljer: Mekatronik, Servering, Industrielektriker, Möbelsnickare, Svetsning, Elektriker och Kock.

2001 Seoul, Yrkes-VM, 18 tävlande

Guld Florist: Emma Segerman
Silver Damfrisör: Erika Andersson
Brons Herrfrisör: Charlotte Alsö
Brons Fordonslackering: Roine Röjås

Hedersmedaljer: Elektriker, Mekatronik, Bilmekaniker, Svetsning, Kock, Servering och Möbelsnickeri.

1999 Montreal, Yrkes-VM, 17 tävlande

Guld Florist: Heidi Mikkonen
Brons Herrfrisör: Jim Gräfvert

Hedersmedaljer: Damfrisör, Mekatronik, Möbelsnickare, Servering och Fordonslackering.

1997 St Gallen, Yrkes-VM, 9 tävlande

Guld Florist: Jessica Johansson
Brons Svetsning: Robert Palovaara

Hedersmedaljer: Fordonslackering, Bilmekaniker och Kock.

1995 Lyon, Yrkes-VM, 11 tävlande

0 medaljer.