- Yrkestävlingar

Vi kan nu stolt meddela att Virpi Hagberg blir en av lagledarna för Yrkeslandslaget 2019 tillsammans med Jonas Ivman och Sara Andersson.
Virpi arbetar idag som kursansvarig på Visita, där hon ansvarar för utbildning mot medlemmar och driver Visitas mentorprogram för ledare inom besöksnäringen. Utöver det arbetar hon med tävlingar för ungdomar på gymnasienivå. På sin fritid arbetar hon som ledare på Friskis och Svettis där hon är van att hjälpa människor att utvecklas och nå sina mål. Virpi Hagberg blir Svenskt Näringslivs representant som lagledare.
Vi frågade Virpi hur hon känner för sitt nya uppdrag.
— Det känns spännande att få bli lagledare till Yrkeslandslaget. Jag ser verkligen fram emot att få följa laget, deras utveckling och resa till Yrkes-VM i Kazan.
Virpis kunskap och erfarenhet inom utbildning, ledarskap och tävling gör henne som klippt och skuren för lagledarrollen. Vi önskar Virpi välkommen och önskar henne lycka till i rollen som lagledare för Yrkeslandslaget!
Senast ändrad: 15/01/20
Fler nyheter att läsa

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Succé för Yrkeslandslaget på Yrkes-EM 2025
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Fortsatt internationellt förtroende för Patrik Svensson
Läs mer

Skola, Yrkesutbildning
Ny projektledare för Yrkeskampen – hösten inleds med full aktivitet
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Blandade känslor för Philip Svensson
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Det känns otroligt verkligt nu – Stephanie Johansson inför Yrkes-EM
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Marcus Kjellergren vill sätta Sverige på kartan
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
”Jag vill inte säga nervös… men lite nervös i alla fall”
Läs mer

Yrkestävlingar, Yrkesutbildning
Två veckor kvar till Yrkes-EM – Axel Borg är redo!
Läs mer

Skola, Yrkesutbildning
#Yrkesutbildningsveckan
Läs mer