- Yrkestävlingar

Vi kan nu stolt meddela att Virpi Hagberg blir en av lagledarna för Yrkeslandslaget 2019 tillsammans med Jonas Ivman och Sara Andersson.
Virpi arbetar idag som kursansvarig på Visita, där hon ansvarar för utbildning mot medlemmar och driver Visitas mentorprogram för ledare inom besöksnäringen. Utöver det arbetar hon med tävlingar för ungdomar på gymnasienivå. På sin fritid arbetar hon som ledare på Friskis och Svettis där hon är van att hjälpa människor att utvecklas och nå sina mål. Virpi Hagberg blir Svenskt Näringslivs representant som lagledare.
Vi frågade Virpi hur hon känner för sitt nya uppdrag.
— Det känns spännande att få bli lagledare till Yrkeslandslaget. Jag ser verkligen fram emot att få följa laget, deras utveckling och resa till Yrkes-VM i Kazan.
Virpis kunskap och erfarenhet inom utbildning, ledarskap och tävling gör henne som klippt och skuren för lagledarrollen. Vi önskar Virpi välkommen och önskar henne lycka till i rollen som lagledare för Yrkeslandslaget!
Senast ändrad: 15/01/20
Fler nyheter att läsa

Rapporter, Yrkesutbildning
Årsrapporten 2024 – Ett jubileumsår på många sätt
Läs mer

Allt positivare syn på yrkesutbildning enligt ny rapport
Läs mer

Skola
Yrkeskampen slog rekord igen – 22 000 elever anmälda till 2024–2025
Läs mer

Yrkestävlingar
Ny teknisk delegat för WorldSkills Europe
Läs mer

Yrkestävlingar
Ny lagledare för Yrkeslandslaget 2025: Jasmin Aslan
Läs mer

Yrkestävlingar
Ny officiell delegat för WorldSkills International
Läs mer

Bli yrkeslärare, Yrkesutbildning
Årets Yrkeslärare i Stockholmsregionen har utsetts!
Läs mer

Yrkestävlingar
Yrkes-VM: Silvermedalj och 9 Medallion for Excellence!
Läs mer

Yrkesutbildning
Konferensen som ska sätta yrkesutbildning på den globala agendan
Läs mer